14 января, 2010

Сінемалогія – любов моя! (Юлія Моргун)

«У нашому Земному Світі – безліч загадок, таємниць.
Але найбільшою Тайною є Той, Хто розгадує.
Ім’я Йому – ЛЮДИНА.»

Кожен пізнає себе і світ по-своєму. «Не дивись на палець – дивись на місяць!», - радить просвітлений Гуру учневі. Місяць – ціль, істина, сенс, мрія, мета. Палець – шлях, спосіб, засіб, ключ. Наприклад, гроші – одна з найпопулярніших і найбільш «заряджених» тем у так званий «кризовий час».
(Навіть уже не місяць, а таке собі величезне со-о-нце!:) Однак мало хто усвідомлює, що гроші (як і будь-що інше: кохання, успіх, сім’я, кар’єра тощо) самі по собі є просто результатом. Причиною їх наявності чи відсутності є ВСЯ ОСОБИСТІСТЬ ЛЮДИНИ і все її БУТТЯ цілком в АБСОЛЮТНО УСІХ проявах. Отже, спроби вирішити питання грошей (чи й будь-яке інше!) без вирішення питань особистісного розвитку – приречені на провал! УСЕ є дзеркалом взаємовідносин людини з собою, іншими людьми, навколишнім світом а також наявності чи відсутності психологічних проблем, комплексів, стереотипів, страхів і т.п. Це настільки гігантський конгломерат усякої всячини, накопичений від народження до теперішнього часу, що для досягнення більш-менш гарантованого і стабільно-довготривалого результату потрібно повністю реконструювати, перебудовувати себе. Бо досягнення будь-якої цілі є всього лиш наслідком внутрішнього здорового настрОю і психологічного клімату; виявлених страхів, нефункціональних поведінкових та життєвих стратегій; усвідомленої любові до себе та інших; глибинного відчуття самоцінності власного Життя. Немає сенсу грати чудовий музичний твір на розстроєному роялі, видаючи замість прекрасної мелодії какофонію звуків. Музика – то саме наше Життя. Рояль (гітара, скрипка і т.п.) – наше особистісне Я, наша Душа. Отже, інструментом досягнення наших життєвих цілей є наша власна особистість. Допомогти настроїти її покликана наука психологія, кожен напрямок якої має свої засоби: методи та інструментарій.
Онтопсихологія - одна з наукових шкіл у сучасній зарубіжній психології (відноситься до альтернативних напрямків). Сам термін складається з трьох давньогрецьких слів: «онтос» - буття, «псюхе» - душа і «логос» - розум. Тобто онтопсихологія – це наука про життя-буття у нашій психіці. Як наукова школа була заснована у 1970 році проф. А. Менегетті (живе в Італії) - вченим-теоретиком і практиком-психотерапевтом, який має вчені ступені та дипломи в таких областях, як філософія, теологія, соціологія, психологія. Практичною метою онтопсихології є досягнення людиною своєї унікальної природної суті, а відтак здоров’я, успіху, щастя у житті.
Синемалогія – інструмент онтопсихології. Це дуже м’який метод роботи з Душею для пізнання внутрішнього світу людини. Якщо ми йдемо наперекір нашій природі, ми хворіємо, переживаємо невдачі, поразки і навіть смерть. Негаразди у здоров’ї, сім’ї, навчанні, роботі, кар’єрі, нещасні випадки є найбільше результатом своєрідних помилок нашого власного «Я», аніж впливом на нас інших людей, держави, погоди чи природи. Мета синемалогії – навчитися на основі конкретних прикладів з фільмів бути уважним до власного способу мислення та вибору життєвої стратегії, бо на основі цього ми вибудовуємо свою долю.
Наполегливі тренування є запорукою перемоги на змаганнях для спортсмена. У соціумі частіше «тренується» розум і фізичне тіло людини. Але птиця летить не лише на двох крилах – хвіст, тулуб, лапки, голівка – все має бути узгоджене, гармонійне. То ж і людині мало мати гарну статуру, здорове тіло і гострий розум. Потрібно вчити, виховувати та тренувати свою психіку: свідомість, емоції, відчуття, нАстрої, стани тощо.
Кінотренінг (так іноді називають синемалогію) – найкращий та найприємніший засіб для підтримання психологічної гігієни (думок, емоцій, настрою, стану); формування лідерських ефективних поведінкових навичок, звичок та ефективних життєвих стратегій. Тривалість сеансу – 3-6 годин. Залежно від теми та мети роботи визначаються учасники. Це можуть бути дорослі, батьки з дітьми, трудовий чи бізнес-колектив, професійна чи студентська група, вагітні, пенсіонери, люди однакової статі чи віку (як і різного), окремо взята сім’я – безліч інших варіантів. Синемалогію можна використати для роботи у будь-якому психологічному напрямку для формування психологічної культури та мистецтва життя людини.

Етапи проведення кінотренінгу:
1). Психолог коротко презентує фільм на задану тематику, ставить певні питання для роздумів, пропонує учасникам постійно відзначати свої власні емоційні переживання впродовж сеансу, щоб виразити їх словами по завершенні перегляду стрічки (чи кінофрагменту).
2). Демонстрація фільму.
3). Через 10-15 хвилин після завершення показу психолог організовує обговорення, яке вибудовується з реакції глядачів. Матеріалом для його роботи є виступи, враження та емоційні стани учасників.
4). Підсумок психолога.
Важливі моменти:
- Надзвичайно важливою є особистість ведучого. Кіно – це мистецтво. Синемалогія – більше ніж мистецтво. Це магічне дійство. Тому кінотренер має бути особистісно зрілим: людиною високої культури та освіченості, професіоналом у психології, вміти майстерно жити власне життя.
- Організовуючи сеанс синемалогії, варто визначити: потреба чи мета?
Якщо учасники потребують відпочинку, релаксу – вибрати легкий для сприйняття жанр – комедію, приємну мелодраму, мультфільм;
якщо ж метою є робота по розвитку особистості – можна використати трагедії, бойовики, драми і навіть триллери).
- Звичайно, слід потурбуватися про хорошу апаратуру і приємне приміщення.

Секрети кінопсихології:
- Під час перегляду фільму кожен глядач переживає щось своє. Емоційна реакція людини завжди вибіркова і оціночна. Все «добре» чи «погано» в кіно – на мою думку – є мої поведінкові моделі, бо я вибираю лише те, що мені знайоме, що є в мені. (Навіть коли я «не вибираю», я «вибираю «не вибирати» :) Якщо «нудно» - це те, що я в собі не бачу, чим я не користуюсь, або підсвідомо користуюсь, але заперечую. Стає можливим розгледіти заблоковані моменти наших знань та стратегій.
- Бути сміливим, чесним, щирим, простим найперше з самим собою – запорука швидкого особистісного розвитку. Під час сеансу це заохочується і є безпечно, чого не скажеш про «велике життя». Таким чином формується висока культура спілкування та відносин, відточується ораторська майстерність кожного з учасників, що має велике значення для формування рис зрілої особистості.
- «Тіло харчується хлібом, а душа – емоціями», «що їсиш – тим стаєш» - ці вислови доводять, що кожен з нас має піклуватися про своє психологічне здоров’я, гігієну думок та емоцій. Вибір людини вказує на її внутрішню реальність, незалежно від того, чим цей вибір продиктований – ненавистю чи любов’ю, прийняттям чи відторгненням. Фільм, як і музика, картина, книга – будь що! - може робити нас кращими, сильнішими, здоровішими, - а може знищувати! (Так зване «ментальне сміття».)
- Для проведення синемалогії підходять практично усі фільми, але особливо ті, які викликали широкий інтерес публіки у світовому масштабі. Фільми-хіти є відображенням колективного позасвідомого і дають великий матеріал для розуміння планетарних суспільних подій та процесів.
- Кожна стрічка на її початку – то детектив, загадка. Велике значення мають образи, характерні для цього фільму, цієї історії. Перші 5-6 кадрів – то розгадка. Глибоке розуміння значення образів, якими живе, розважається людина означає знання того, «хто вона є», «яка вона є» і це знання можна використати для лікування, корекції та розвитку її Душі. Це дозволить передбачати події, а перенісши дане вміння у повсякденність – можна читати своє чи чуже життя, як відкриту книгу. Розвивається панорамне сприйняття себе, оточуючих людей і світу, навіть яснобачення, що дозволяє розгледіти та усвідомити власні життєві стратегії, послання сім’ї та роду, власну місію та сенс існування.
Завдання кінотренера – звертати увагу учасників на такі основні моменти:
- як я почуваюся, як мені тут і зараз?;
- кіно – там (на екрані), а я – тут (в цій кімнаті);
- мої переживання – це «з кіно» чи «моє»?;
- що сказав фільм мені особисто?;
- який результат – такого життя героїв?;
- як могло би бути інакше – краще?;
- життєвий виграш, успіх – це здоров’я, гармонія, щастя, задоволення, радість!;
- намагатися бачити подвійну природу всього (добро може обернутися злом і навпаки).

Підсумок:
Отже, синемалогія не має жодного відношення до кінофоруму по принципу «подивитись і подискутувати». Мета і значення її полягає в тому, щоб пробудити, виявити і випустити емоційні реакції кожного учасника, що є необхідним для пізнання й вивчення себе та інших. Професіоналізм кінотренера допомагає прояснити, зрозуміти й усвідомити глядачеві свій стан та стиль життя. Синемалогія каже: «Якщо ти відкликаєшся на дану ситуацію, значить – вона твоя, і ти можеш опинитися точно там, де є герой фільму!»
Навіть якщо вам пощастить побувати на справжній синемалогії всього один раз – ваше сприйняття кіно, себе і світу зміниться назавжди! Розпочнеться своєрідне тренування Душі для стимулювання усіх «інструментів» особистості: розуму, почуттів, думок, мови, свідомості тощо. Зіткнувшись з різноманітністю реакцій глядачів на одну і ту ж кінострічку, кожний змушений буде погодитись з власною «глухотою» та «сліпотою» і признати, що бачить реальність проективно через призму власних переконань та цінностей. Подібне переживання сприяє розширенню горизонтів свідомості. Таким чином проводиться «перезавантаження», «перезапуск» життя індивіда. Людина поступово перестає бути «об’єктом» і стає Суб’єктом Життя.
Поступово формується свідома емоційно-почуттєва та ментально-енергетична культура. Цей безпечний, м’який, толерантний метод психологічної роботи дозволяє з часом настроїти власну особистісну систему на психологію Лідера - зрілого, відповідального, успішного і щасливого індивіда, для якого Життя стає не просто майстерністю, але мистецтвом.
У торгівлі розрізняють товар, торгівельну марку і бренд. Синемалогія кожному дає шанс стати Брендом насамперед для себе самого і таким чином вона стоїть на службі у Життя.
Юлія Моргун - практичний психолог

0 коммент.:

Отправить комментарий